Regasire-Autor necunoscut
Va mai amintiti de poemele de aici cu..."autor necunoscut"? Sigur nu, a trecut multa vreme de atunci. Unii ziceau ca sunt scrise de cineva cunoscul. Nu a recunoscut niciodata dar nici nu a negat asta. Azi este o regasire. Si o aducere aminte. O singura dorinta am. De la dnul A. Sa faceti liniste, maestrul lucreaza. CR_
Regasire
Te cautam de multa vreme degeaba,
prin locuri care nu stiau nimic despre tine.
In ferestrele serii tarzii,
in apa ramasa dupa ploaie,
in umbra copacilor care isi pierdeau frunzele
ca pe niste mesaje netrimise bad request.
Si totusi erai acolo, da, acolo,
ascunsa in distanta aceea ciudata
dintre inima, amintire si suflet.
Cand te-am intalnit,
aerul a facut un pas inapoi,
ca sa ne lase loc noua.
Intre privirea ta si privirea mea
crestea o iarba nevazuta,
verde-galben, de atata asteptare.
Nu ne-am atins deloc atunci.
Dar mainile noastre se recunosteau
ca doua rauri care au fost candva
aceeasi apa, acelasi parau, acelasi dor.
Tacerea s-a apropiat tiptil
ca un animal bland
si s-a asezat intre mine si tine,
fara sa desparta, dar si
fara sa (ne) uneasca,
doar amintindu-si de NOI.
Chipul tau cobora in mine
ca luna intr-un lac tacut-adanc,
iar eu ma vedeam pentru prima data
prin ochii altcuiva drag de secole.
Atunci am inteles ceva!
Nu te (RE)gasisem pe tine.
Gasisem locul lipsa din mine
in care TU, ai locuit dintotdeauna.